نگاشته شده توسط: passionofanna | ژانویه 17, 2017

حکومت شاه هم تظاهرات خودجوش مردمی علیه اغتشاشگران برگزار کرده بود!(روزنامه اطلاعات/21 فروردین1357)


بی مقدمه به اصل موضوع می پردازم : پس از تظاهرات ضد حکومتی مردم تبریز در 29 بهمن 1356 ، که به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم انجامید ، حکومت شاه دست به نوعی فرار رو به جلو زد . معترضین را اغتشاشگران آمده از آن سوی مرزها خواند و تصمیم بر برگزاری مراسمی باشکوه گرفت تا نشان دهد مردم تبریز همچنان با تمام وجود به اعلیحضرت و نظام سلطنتی معتقدند و از آنچه اغتشاشگران اجنبی ساخته می خواندند ، خود را مبرا می دانند . جمشید آموزگار به همراه هیات دولت به تبریز رفت تا در مراسم 20 فروردین 1357 شرکت کند . اجازه دهید بخشی از مقدمه ی خبر را به نقل از روزنامه ی اطلاعات در آن روز بخوانیم : « مردم غیور آذربایجان شرقی دیروز با تشکیل یکی از بزرگترین اجتماعات تاریخی خود در شهر تبریز ، بار

دیگر علاقه و دلبستگی قلبی خود را نسبت به سه اصل مقدس نظام شاهنشاهی ، قانون اساسی و انقلاب شاه و ملت ابراز داشتند و نشان دادند که تحریکات گروه معدودی اخلالگر و مزدور بیگانه ، نمی تواند در ایمان و اعتقاد راسخ آنها ، کوچکترین خللی وارد سازد . بامداد دیروز ، میدان « قیام تبریز » ، خطه ی مردخیزی که در تاریخ پرشکوه کشورمان جایگاهی برگزیده دارد ، شاهد یکی از پرشکوهترین و عظیم ترین اجتماعات تاریخی مردم غیور و میهن پرست تبریز بود که در آن همه ی طبقات و گروه های اجتماعی شرکت جسته بودند . در ساعت 11 و 45 دقیقه ، آقای جمشید آموزگار نخست وزیر و دبیرکل حزب رستاخیز ملت ایران به همراه وزیران – قائم مقام های حزبی و معاونان دبیرکل – نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در دو مجلس سنا و شورای ملی ، در میان ابراز احساسات پرشور نسبت به شاهنشاه آریامهر و خاندان سلطنت ، به میدان « قیام تبریز » آمدند و در جایگاه مخصوصی که برای آنها تدارک شده بود ، قرار گرفتند »
نحوه ی تنظیم خبر ، ما را به یاد خبرهایی می اندازد که این روزها صداوسیما و کیهان از حضور میلیونی مردم برای مقابله با اغتشاشگران وابسته به بیگانه ارائه می کنند . آن روز بهاری 1357 نیز ، حکومت شاه 400 هزار نفر را در تبریز به خیابانها آورد ، آن هم تبریزی که حدود 600 هزار نفر جمعیت بیشتر نداشت . اما این اجتماع عظیم چند ماه بعد چه شد ؟ آیا آنها که آن روز در حضور جمشید آموزگار و ارتشبد شفقت فریاد «جاوید شاه» سرداده بودند ، بر سر آن میثاق خود ماندند ، یا آنکه همه چیز نمایش دولت مستعجلی بود که برای مشروع نشان دادن خود ، به بسیج نیرو دست زده بود ؟ براستی این چهارصد هزار نفر را در ماههای بعد چه شد ؟!
این پرسشی است که صداوسیما و روزنامه هایی چون کیهان باید از خودشان بپرسند ، که آیا گمان نمی برند تاریخ در حال تکرار است ؟ یا می پندارند که برای آنها تاریخ جوری دیگر رقم زده خواهد شد و ارفاقی در حق آنان صورت خواهد پذیرفت ؟! این بریده ی روزنامه ی تاریخی ، می تواند در هنگامه ی کنونی بسیار راهگشا و تامل برانگیز باشد ، چه آنکه تصویر حکومتی را در پیش چشمانمان بازمی نماید که مخالفان پرشمارش را عده ی معدودی اغتشاشگر از خارج آمده دانست و پایدار نماند . آیا آنان که امروز نیز چنین می کنند ، از تاریخ نمی خواهند بیاموزند ؟ حکومت شاه آن روز 400 هزار نفر را در تبریز جمع کرد ، اما برجای نماند . از این روی بر سر اینکه امروز طرفداران حاکمیت دهها هزار نفر بودند یا صدها هزار نفر ، چانه نباید زد ؛ بازی با اعداد و ارقام ،ما را در فراسوی تاریخ ایمن نخواهد گرداند

Advertisements

Responses

 1. مقایسه ای دقیق ، بجا و بموقع بود .
  ممنون از این دقت نظر

 2. I enjoyed it from the beginning till the end, you’ve written a smooth, logical, well-funded and impressive text. I’m not sure it will help the religious thieves anymore as they are not going to listen to the logical sounds and learn from the history, it is though, very useful for us no to let the next thieves stealing our future.

 3. […] منبع […]

  • در کتابخانه ملی میتونی به بایگانی روزنامه ها مربوط به این روز را پیدا کنی

 4. مرحبا. آفرین. واقعا اشاره بجایی بود. نمی دونم چطوری تشکر کنم، نمی دونید چقدر این نوشته شما به دل من امید داد.

 5. اقا دمتون گرم

 6. بسیار هوشمندانه بود دوست عزیز، تشکر فراوان از روشنگری که انجام دادید

 7. عالی بود! واقعن عالی بود. دست شما درد نکند عزیز دلاور!

 8. نیروی تازه ای به ما بخشیدی
  ممنون

 9. خدا همه بچه هاي باهوش و سبز ايران رو حفظ کنه
  ممنون از کار قشنگت

 10. احسنت تنها کلمه ایست که میشه به زبان آورد .
  در ضمن در سال 60 قمری در همين روز ( 13 محرم ، سه روز بعد از عاشورای حسينی ) لشگر یزیدیان هم رژه پيروزی رو صورت دادند .

 11. خیلی عالی و به موقع بود و من کپی کردم و در فیس بوک گذاشتم اما فراموش کردم (واقعا فراموش کردم ) که منبع را ذکر کنم . راضی باشید

 12. خیلی خوب بود

 13. عالی بود…

 14. سلام
  واقعا ممنون…امروز احساس یاس و شکست داشتم…
  روز تلخی بود برام…
  اما وقتی اینو دیدم……….
  تاریخ تکرار می شود…
  آری تاریخ تکرار می شود.
  ممنونم.

 15. عالي بود آفرين.من هر جا بتونم لينكش رو مي گذارم.

 16. بابا بازم خودتی و خودت….

 17. با کمال احترام و با ذکر منبع در فیس بوک منتشر شد.
  حافظه تاریخی و دقت شما در یافتن این مطلب ستودنی است.
  پیروز باشید

 18. دیگه آخرای عمرتونه

  اگر با این شر و ورات به 4 تا کس مغز امید ندین که منافق نیستین

  • اتهام زدن واقعا چه آسان شده است ! دیگر تاریخ را خواندن هم عمل منافقانه شده است ؟!
   خوب نیست این اتهام زدن ها و عمر این و آن را تعیین کردن ها ، بهتر است واقعیت ها را به رسمیت بشناسیم ، چه در این صورت است که مشکلات می تواند مرتفع شود .

   • سلام
    واقعا متاسفم که کسانی که این حرفها را می نویسند حتی جرات به کار بردن نام کاملشان را در حکومتی که مال خودشان است ندارند.
    واقعا متاسفم که اینقدر راحت به خودشان اجازه می دهند فحش بنویسند
    واقعا متاسفم که دشمنان من حتی شعور حرف زدن هم ندارند و دارند مرا وادار می کنند جور دیگری برخورد کنم که اتفاقاً آن را به دلیل گذراندن بخشی از زندگی داخل چاله میدون خوب یاد گرفته ام. اما از وقتی فهمیدم همیشه احمق ها راحت ترین مسیر را انتخاب می کنند گذاشتمش کنار.
    ما را مجبور نکنید از راه خوتان برای مقابله استفاده کنیم.
    منافق کسی است که مردم را اجنبی می خواند . منافق کسی است که می گوید آنکه با من نیست کافر است . منافق کسی است که رهبر شماست
    مرگ بر منافق

  • آقا رضا نوع حرف زدنت نشان میدهد که از کدام طایفه ای. در سراسر این مطلب هیچ حرف ناروایی نبود مگر آنچه تو و امثال تو حتی طاقت شنیدنش را ندارید. مردم از دروغ و نیرنگ خسته اند. از دیدن قیافه های شما که در 30 سال گذشته به جز فریاد مرگ و نفرت چیز دیگری نداشتید خسته شده اند. از شما که منطقتان چماق و گلوله است بیزارند. در اینجا هم که زورت نمیرسد با چماق جواب مخالفت را بدهی زبان به یاوه می گشایی. مثلا مدعی هستی که از تبار علی (ع) هستی؟ آیا علی (ع) و یارانش به صداقت و عفت کلام شهره نبودند؟ پیش از تو نیز بسیار بودند یاوه سرایان. تاریخ را بخوان و از آن عبرت بگیر. هر چند دانم که:
   نرود میخ آهنی در سنگ!

  • آقا رضا نشاشیده شب درازه . صبر کن تا ببینی آخر عمر کی فرا رسیده .

 19. ما پیروزیم حق پیروزه
  ممنون از درایت شما

 20. بعد از اعصابی که امروز ازم خورد شد این مطلب آرومم کرد
  درود بر تویی که این مطلب رو نوشتی . درود بر همه سبزها که با مطالعه و منطق جلو میرن
  ما بیشماریم

 21. با اینکه تجربه انقلاب 57 رو دارم ، ولی باید بگم بسیار هوشمندانه بود.آفرین ، حالا دیگه این نشون میده که نه تنها جوونا ، بلکه مسن تر ها هم حواسشون رو جمع کنن و به حافظه تاریخی رجوع کنن.یکی از مشکلات اصلی فراموش کردن تاریخ هست. دیگه هیچوقت اجازه ندیم که برامون اشتباهاتش رو تکرار کنن.

 22. واقعا عالی به موقع و مفید بود
  من همه جا با منبع شما به اشتراک گذاشتم(لینک مستقیم دادم)
  اندکی صبر سحر نزدیک است:)ـ

  • از همه ی دوستان گرامی ممنونم . ببخشید که نمی توانم تک تک تشکر کنم .

 23. مرسی از مطلب جالب شما! کلی امیدوار شدم این رو که دیدم….

 24. ممنون مطلب جالب بود و چه جالب كه شما هم مثل من اسمتون آناهيتاست و به هنر و تاريخ و سياست علاقه منديد
  ملتي كه تاريخ خود را نشناسد نا چار به تكرار آن است.

  • 🙂
   البته اسم وبلاگ ، نه اسم من ! بقیه ی چیزها را هم مشترکیم !

 25. 100% همینطور هست + اینکه نصف آدامهایی که بودن گوله صداوسیمای دروغگوو÷فییوز را خورده اند

 26. این روزنامه رو از کجا اوردی؟! خیلی عالی بود

  مرور روزنامه های سال های انقلاب
  خیلی از اتفاقات و روش ها رو می شه مقایسه کرد

  هم حرکت های شجاعانه ی معترضین (مثل تظاهرات و اعتصابات و …) هم روش های مزدورانه ی سرکوب و تبلیغات منفی علیه جنبش

  از تلاشتون برای یافتن این خبر ممنونم

 27. سلام. بی اجازه از شما این مطلب مفید را در آخرین نوشته ام لینک دادم به سایت شما. ممنونم.

 28. خیلی بجا بود، ممنون یک چیزی را که میخاستم اشاره کنم اینه که من فکر نمیکنم ملت به حدی که الان عصبانی رچیم هستند، ءن زمان بودند در این حال، بیشتر مردمی که از خمینی طرفداری کردند، از درد بیچارگی، زجر کشیدگی یا بی ایندگی دل از زندگی نبریده بودند که مردم و به خصوص جوانان ما امروز هستند اکثرا عصبانیتشان یین بود که شاه را ضد مظهب میداستند یا کمنیست مارکسیست حمایت شده روسیه بودند . BBC هم که از آن طرف خمینی را تبدیل به اما سیزدهم کرد و مردم احمق هم باور خیلیها هم برای پول نفتی که خمینی قرار بود در خانشان بیاورد ضد شاه ایستادند به هر حال این ر میخام بگم که اگه شاه با آن دلایل بچه گانه سرنگون شد، این بار هدف مردم دلیل و معنی بسیار واقعیتر دارد، اینبار همه جانشان به لبشان رسیده، نه فقط گروهکهای سیاسی

 29. حکومت آن روز در جواب چند میلیون نفر 400 هزار نفر به خیابان ریخت و امروز در جواب در هزار اغتشاشگر میلیونها ایرانی فریاد مرگ بر منافق سر دادند.

  همین نوشته شما نشان می دهد که چه مقدار از هوادارانتان ریزش کرده اند و تمام مطالبتان برای این است که ته مانده اغتشاشگران را در خیابان نگه دارید. ولی وجدان و شعور همان طرفداران اندک را هم در نظر بگیرید.

  • اشتباه نکنید ، اولا ما از سال 57 صحبت می کنیم ، که در مقایسه با آن دوران دو و نیم برابر به جمعیت ایران افزوده شده است . نکته ی دوم اینکه هدف من از این نوشته اتفاقا اشاره به همین نکته بود که این اعداد و ارقام ، نباید انسان را بفریبد ، چه آنکه تضمینی بر مانایی اش نیست . چه آنکه در مورد همین تظاهرات شاه در سال 57 رخ داد . به هر حال این یک موضع گیری سیاسی نیست ، برگی از تاریخ است و هر کس می تواند به فراخور احوالش نکته ای از آن استنباط کند .
   دقیقا اشتباه شما هم این است که معترضان را هزار نفر ، و آنها را هم اغتشاشگر می خوانید . یادتان باشد که این اشتباه را آن زمان هم مرتکب شده بودند !

  • mohsene ahmagh,,shoma mardomo mizanid mikoshid dastgir mikonid tahdid mikonid baz in hame jamiyat mirize biron dar defa az jonbesh,,helekopteram nadarim ke az jamiyat film begirm,,vali shoma ro ba otobos miyaran,sandiso keykam beton midan,,pole beytolmalam midan,baz inghadin!!be zor fotoshopo montaj inid,mardomo khar farz kardin mesle khodaton!!

 30. […] این تصویر که به ۲۱ فروردین ۱۳۵۷ بازمی‌گردد، رژیم پهلوی نیز […]

 31. […] ،ما را در فراسوی تاریخ ایمن نخواهد گرداند منبع: حکومت شاه هم تظاهرات خودجوش مردمی علیه اغتشاشگران برگز… __________________ و من یک بیگانه چون رهگذری نشسته به تماشا […]

 32. میفرمایید خ.ر. همون خر دجاله ولی پالونش عوض شده.
  فراموش نکنید ناصرالدین شاه هم با عوام فریبی 50 سال ماند و با همه عیاشی ها لقبش هم قبله عالم بود و از پشتیبانی آخوندها برخوردار بود و مراسم تعزیه را در تکیه دولت بسیار باشکوه برگزار میکرد.
  البته الان هم بی شمار میرزا رضاکرمانی داریم.

 33. هیچ حکومتی در ایران پایدار نبوده و نخواهد ماند
  همین طرفداران دولت رو ببینید چجوری موس موس میکنند . یه تکونی بخوره همه چی بر عکس بشه در جا اونها هم رنگ عوض میکنند . مثل آفتاب پرست.

 34. از راه دوری اومدم تا ازتون تشکر کنم بابت این مطلب جالب و مهمتون. دستتون ندرده

 35. امروز همه با هم نشون می دیم بهشون ساعت 3ظهر میدان انقلاب. مرگ بر دیکتاتور… تاریخ تکرار می شود…

 36. محشر بود پسر… دستت درد نکنه

 37. با سپاس از مقايسه شما. درود بر آزادي و نابود باد استبداد

 38. سپاس بی حد نثارتان که ما را امیدوار و اقتدارگرایان را مایوس می کنید.

 39. بسیار عالی، واقعا که باید از گذشته درس گرفت.
  ممنون

 40. ترکوندیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی !

 41. جالبه. همه می گویند روحیه گرفته ایم. مگه ما زیاد نیستیم پس چرا باید از یک همچنین مقایسه ی زیبایی (که البته بهتر است عکس هایی هم از آن تجمع 400 هزار نفره منتشر کنید تا مطمئن شویم این تعدا بوده است و رژیم سابق دروغ نگفته است- مثل برخی ها-) خوشحال شویم . ما هستیم و زیاد هم هستیم پس الکی نترسید. و با این مقایسات نیز نه روحیه بگیرید و نه خوشحال شوید. هر زمانی مقتضیات خودش رو داره. شاید لازم باشه صبر پیشه کنیم. به هر حال الآن جمعیت زیادی (از روی آگاهی یا ناآگاهی یا ترس یا هر چیز دیگر) فعلاً حال انقلاب کردن و سرنگون کردن ندارند. بهتر است تحمل کنیم.
  ضمناً از آنجا که فکر می کنم نویسنده انسان فهیم و دوراندیشی است توصیه می کنم یک طرفه قضاوت نکینم و مثلاً در جواب آن آقای مخالف که اتهامی زده بود نگوییم اتهام زدن بد است ولی در جواب دوستان مان که برخی از هم وطنان مان (به درست یا غلط) را آدم های ساده فقیر گرسنه ساندیس خور و … ننامیم. متشکرم یک هم وطن

  • بله درست است . من هم هرگز قصد نداشته و ندارم همه ی کسانی که دیروز به خیابانها آمدند را آدمهای ساده و فقیر و فریب خورده بنامم ، همانطور که دوست نمی دارم همه ی آن جمعیتی که برای شاه در خیابانها هورا می کشیدند را فریب خورده و مزدور بنامم . اصولا نمی شود یک حکم قطعی برای جمعیتی متنوع صادر کرد ، بی آنکه تحقیق پیمایشی مشخصی در موردش انجام گیرد . اما بگذارید توضیح دهم که چرا از اتهام ایشان برآشفته شدم . ببینید ، یک وقتی هست که من به کسی صفتی را مربوط می کنم یا عنوانی و فحشی به او منتسب می کنم ، جایی هم هست که اتهام من ، یک اتهام عقیدتی است ، که در پس اش یک هدف کیفری و شرعی را دنبال می کنم . ایشان به ما می گویند « منافق » و بعد هم حکم مرگ برای ما صادر می کنند ! این دیگر از مرحله ی یک توصیف یا اتهام یا فحش یا هر آنچه می خواهیم بنامیم خارج می شود و بدل به پدیده ی خطرناکی می شود که این روزها نیز به وفور شاهد اوج گرفتن اش هستیم . حتما می دانید که اگر بخواهد بر مبنای این اتهام افکنی ها به معترضان عمل شود ، در شهرها حمام خون به راه خواهد افتاد . نگرانی من از این روست.

 42. تنها زمانی شکست خواهید خورد که امید خود را از دست دهید این دقیقا همان راهبردی است که حاکمیت در این 6 ماه دنبال کرده است .کسی که تحولات سیاسی را بصورت حرفه ای پیگیری می کند باید توانایی از سرگذراندن فراز و فرودهای آن را هم داشته باشد،به یاد می آورید در این چندماه چندبار امیدوار و ناامید شدید؟ مطمئنا فرصت بعدی در همین نزدیکی است .

 43. man kelase sevome rahnemaee boodam ke mara be zoor be rahpeimaee bordand . ma ham khoshhal boodim ke dars tatil shod !

  oon rooz fagat bachahaye madreseha anja ra por kardeboodand ve az dehate atraf adam avarde boodand  

 44. سلام دوست عزيز
  بي نهايت از اين مطلبت لذت بردم
  با اجازه ات و با ذکر منبع در وب لاگم قرار دادم.

 45. بی انداز باحال بود. حسابی حال کردم با این عکسها. حالا باز شاه تو سال 57 400هزار نفر جمع کرد. دیروز که هیچ کجا اینقدر هم جمع نشدند! باز هم ممنونم

 46. eyvallah darin
  bazam az in kara bokonin

 47. سلام
  نوشته خیلی خوبی بود
  ممنونم از شما

 48. دوستان جهت اطلاعات بيشتر به اين سايت مراجعه كنيد
  http://www.mobarezclip.com/post-1119.aspx

  • از راهنمایی شما سپاسگذاریم اما بسیار نگران شماییم چون آشکار است که آخرین تیرهای ترکشتان را مصرف نموده اید و در آینده دیگرهیچ پمادی دردی از شما دوا نخواهد کرد!

 49. حالا یک چیز جالب بگم: آب بازار را چهارشنبه قطع کرده بودند و بانکها را ساعت 1 تعطیل کردند یکی نیست به اینها بگه نامردها چرا آب را قطع کردید.

 50. بسيار عالي و زيبا و بجا و مستند بود.
  ممنون

 51. وای اگر «صانعی» حکم جهادم دهد
  بسیج دنیا نتواند که جوابم دهد

  وای اگر «صانعی» حکم جهادم دهد
  بسیج دنیا نتواند که جوابم دهد

  وای اگر «صانعی» حکم جهادم دهد
  بسیج دنیا نتواند که جوابم دهد

  وای اگر «صانعی» حکم جهادم دهد
  بسیج دنیا نتواند که جوابم دهد

  وای اگر «صانعی» حکم جهادم دهد
  بسیج دنیا نتواند که جوابم دهد

  وای اگر «صانعی» حکم جهادم دهد
  بسیج دنیا نتواند که جوابم دهد

 52. بدبختانه به نصیحت های بی غرضانه هم با عنوان دشمنی برخورد می کنن!
  از قدیم گفتن خداوند هر کسی را میخواد خوار کنه اول عقلش را می گیره!

 53. بهترین های اینترنت

 54. لعن علی عدوک یا حسین
  خاتمی و کروبی و میرحسین

  تاریخ تکرار شد و عمر سعد روز عاشورا را بوجود آورد
  یزدیان روز عاشورا به مساجد و حسینه ها حمله کردند
  و پرچم امام حسین را آتش کشیدن و حتی به قرآن هم رحم نکردن
  لعنت خدا بر شما باد

  • شما این چیزائی که میگی رو خودت دیدی یا تو گوشت خوندن
   خواهر من شما کجا و حضرت زینب کجا؟ جنابعالی فاطمه رجبی را الگوی خود قرار دهید حتما موفق میشوید.
   شما بهتر است بروید خودتان را برای رهبر آزاده آماده کنید آلت مبارکش یخ کرد D:

 55. لعنت خدا بر میر حسین موسوی
  لعنت خدا بر صانعی حروم زاده
  لعنت خدا بر کسایی که حرمت عاشورا را نگه نداشتن

  میدونم از ترستون اینو در معرض دید دیگران قرار نمیدی
  اما بدویند که حضرت زینب هم یک زن بود و توانست عمربن سعد را رسوا کند
  و من از رسوا کردن شما و سید قلابی میرحسین موسوی
  و کروبی لعنت الله علیه و خاتمی حروم زاده دست بر نمی دارم

  • حضرت زينب اين ادبيات و فحاشي رو بهت آموخت؟!

  • از دعای گربه بارون نمی گیره. جواب شما را همین تاریخ خواهد داد.

  • به جای لعن و نفرین فرستادن به زمین و زمان برو کمی از منابع آزاد و بی طرف اطلاعات خودت را زیاد کن. حیفه که اینجوری با طرفداری از حکومتی قاتل و ظالم خودت را بین مردم مضحکه کنی.

  • imane harkas az adabesh malom mishavad,,in adabi ke to dari malome ke ahle jahanam hasti,,delet khoshe,vaghti mordi taze mifahmi che khaki bar saret kardi,,ba khameneii ghatel va ahmadi nejad mahshor shi,,man ham ba kamale meil ba mosavi ba adab va montazerii azade ke bekhatere ghodret imanesho nafrokht mahshor mishavam enshaalah

  • صانعی ….؟
   شما مسلمانی یا خامنه ای پرست ؟ قبل از اینکه چیزی بنویسید لطفا کمی (خیلی کم) فکر کنید بد نیست . حد اقل آبروی خودتان و همفکران را اینقدر ساده نبرید.

 56. V

 57. درود بر شما دوست عزیزم
  نمیدونم کامنتمو تو بالاترین دیدین یا نه ولی اگه تندی از من تو کامنت اولم بوده پوزش میخوام
  راستش سوالی هم داشتم ؟ شما میتونید بالاترین رو باز کنید من الان 20 دقیقه ای هست اومدم ولی واسم باز نمیشه؟شما از اوضاع تهران خبر ندارین ؟ خیلی نگران مردمم امیدوارم اتفاق بدی نیافته
  شاد و پیروز و سربلند باشید

  • سلام عمادجان ، نه عزیزم چرا باید ناراحت بشم . به هر حال هر کس نظری دارد . البته می دانم که قضاوت امروز ما در مورد رژیم شاه بسته به احساس کنونی ما ، می تواند نوساناتی داشته باشد ، اما می دانم که شما هم همین منظور را دارید .
   بالاترین هم همانطور که مدیران گفته اند ، مشکلاتی این یکی دو روزه داشته و گاه به گاه قطع می شود . حالا مشکل چیست فعلا می گویند صبر کنید درست می شود !
   تهران هم ناآرامی های پراکنده ای بوده ، ولی جزئیاتش را هنوز اطلاع ندارم .

 58. درود دوباره آنا عزیز/ ممنون از لطف و محبتت
  آره صبح هم بالاترین خراب شده بود ولی زیاد طول نکشید ولی الان خیلی طول کشیده بود الان سر زدم خوشبختانه باز میشه ، امیدوارم اتفاقی واسه کسی نیافته راستش هروقت تظاهرات میشه خیلی نگران میشم همیشه نگران دوستان و همینطور هم دیگر مردم ، امیدوارم امروز دیگه خبری بد نشنویم/ شاد و خندان باشی @};-

  • نمیدونستم تو ورد پرس اینطوریه میشه به کامنت جواب داد الان دیدم / اره اینم موافقم الان بیشتر نظرات ما نوسان داره و احساسی من هم اینطورم نظراتم اینطوره نوسان و احساسی در واقع فک میکنم این روزا ما عقاید واقعیمون رو فراموش کردیم و برای کمک به مردم و جنبش اون چیزی قبل انتخابات قبول داشتیم رو فراموش کردیم مثلا از روزای مذهبی برای تظاهرات استفاده میشه و…
   — چیز جالبیه میشه اینطوری واسه یه کامنت تو خود کامنت پاسخ نوشت 🙂

 59. صلی الله علیک یا اباعبدالله

  با سلام
  این نوع عکس العملهای منفعلانه شما ,خودش گواه خوبیه به آفرینش یک معجزه ی دیگه تو اون روز.

  • are,mojeze ,be zore otobos va keyk va sandis!!!!shoma ro ke tahdid nakardan,batomo gaze ashkavaram nakhordi

 60. آقا با اجازه عکس هات رو با ذکر منبع کپی کردم تو وبلاگم

 61. مردمی که دیروز در اعتراض یه هتک هرمت عاشورا و و محکومیت سران فتنه و عهد دوباره بستن با رهبر به خیابان ها اومده بودند رو ببین و خودت قضاوت کن نمایش مستعجل بود ؟
  من خودم بین مردم شیراز حضور داشتم و تمام این ها رو به چشم خودم دیدم
  اگر می خوای تکرار تاریخ رو ببینی مردم کفن پوش روامین رو ببین که 42 در حمایت از امام و امروز در حمایت از رهبر مسیر تهران – ورامین رو طی کردن
  این روزها رو باید با فتنه هایی که بنی صدر تو بحبوحه جنگ به راه انداخته بود مقایسه کرد و آخر و عاقبتی که اون پیدا کرد
  و با فتنه هایی که علی (ع) در جنگ های جمل و نهروان و صفین باهاش مقابله کرد
  چرا چشماتون رو باز نمی کنید تا حقایق رو ببینید

  • chera to cheshmato baz nemikoni,,hame midonan ke hokomat jire khare bad bakht kam nadare,,age rast migid ba otobos mardomo nayarin,keyko sandisam pakhsh nakonin,khabar negar haye azad ro ham bezarin kareshono bokonan,onvaght malom mishe chand marde halajin,,,,,,,,,azin ke 6 mahe jorat nadarin ye mojavez be jonbeshe sabz bedin az vahshatetone,,hameye tajamoate jonbesham vahshiyane ba batomo gaze ashk avar javab dadid,,,,,ali mokhalefesho batom mizad?!!!shoma be yazid shabihin

 62. راستی یه مقایسه اساسی رو یادتون رفت انجام بدین ! اون روزها همونایی که پشت حکومت شاه بودن الان پشت جنبش به اصطلاح سبزن !!!
  اخبار بی بی سی و صدای آمریکا و رادیو فردا و … و سخنرانی های آدمکشایی مثل سران اسرائیل و امثل اوباما رو ببینید تا متوجه شید تاریخ کجا داره تکرار می شه

  • ba tohmat zadan ke nemishe harfeto sabet koni,,be nazare manam shoma be lashgare yazid shabihid,chon yazidam migoft emam hosein az din kharej shode,moharebe ba khodast,khonesh halale,chizi ke alan khamenei va shoma migid,,,,kesi ke tahamole kochektarin enteghado nadare malome ahle batele

 63. رهبر این به اصطلاح جنبش کیه ؟ کسی که دوران جنگ قهر می کنه و مسئولیت رو ول می کنه ؟ کسی که دم از قانون و قانون گرایی می زنه ولی تحمل یه شکست رو نداره ؟ کسی که تو یه مناظره ساده از شدت اضطراب حال سکته بهش دست می ده ؟

  • cheghad sadelohin,,,on halati ke to monazere bod,kargardanaye herfeii midonan elatesh chiye va goftan:be khaterezaviyeye fimbardari va vaghfe to ersale sot,,in az daghal baziyaye zarghamiye

 64. رهبر اون انقلاب خمینی (ره) بود بزرگ مردی که نشانه انحراف یک گروه را تعریف و تمجید بیگانگان از آنان می دانست
  کسی که نامش لرزه بر اندام قدرت های شرق و غرب می انداخت

  • emam khomeini,ke basiji ha hamle mikonan be jamaranesh?!!!

  • ba asami bazi mikonin,bigane!!!shoma monazahin,gheire shoma gomrah!!!!!in tarzefekr kamelan neshon mide ke ki gomrahe,,,darsani bigane alan mesdaghesh shomain ke khone hamvatanetono mirizin,,,iran male hameye iranihast,che to iran che harjaye donya,,shoma ki hastid ke ejaze nemidid ye irani bara mamlekatesh ezhare nazar kone va har mokhalefi ro mikoshid?!???

 65. سلام. ممنون از روشنگريت.

 66. […] […]

 67. دور نیست آنروزی که امثال این آقا صبا وهمپالکی های خوش زبانش دنبال سوراخ موش بگردند و یا دردادگاههای مردمی کفاره جنایاتشان را بدهند و یا اگر بموقع متوجه شده باشند که هوا پس است ، مثل آفتاب پرست تغییررنگ بدهند. به یادآوردن سرنوشت آقای چائوشسکو هم برای امثال شما آقا صبا بیفایده نیست که در عرض سه روز از اوج قدرت به حضیض ذلت سقوط کرد . اما اگر شما دستتان به خون فرزندان این مرزوبوم آلوده نباشد ، نباید ترسی به خود راه بدهید . این مردم بزرگوار با تمام هزینه سنگینی که برای حقوق اولیه انسانی خود می پردازند ، قدرت عفو وبخشایش کسانی را که بموقع توبه کنند دارند. به خود آیید و تادیرنشده این دستگاه شیطانی را ترک کنید .

 68. […] حکومت شاه هم تظاهرات خودجوش مردمی علیه اغتشاشگران برگز… […]

 69. سلام به همه ي دوستان چه سبزاي دلاور و چه ولايي ها …
  مشكل و من فقط در يك چيز مي دونم دوستان ولايي ما دقت داشته باشيد بزرگترين دشممن ادمي اينه كه فكر كنه همه چيز درسته و هر چي كه از يك مصدر مي بينه و مي شنوه وحي منزله .. به هر حال من دم دست ترين مثالي كه براتون مي زنم حتي نه از قران بلكه داستاني از قران كه به زان خود شما به تصوير كشيده شده … داستان و سريال يوسف پيامبر رو ديديد ؟؟؟ مردم اصلا حتي نمي خواستن بشنون كه روحانيونشون و دينشون و بزرگانشون چه جوري هستن چه برسه به اينكه بخوان تصوري نا به حا از اونها داشته باشند. اين عشق شما دوستان قابل تحسين و اين همه عواطف خالص و پاك اما خدانكنه كه عشق و جب خالص ادم و كور كنه. واقعا يه لحظه فكر كنيد از يه فضاي ديگه اومديد و از بيرون ماجرا بي طرف به قضايا نگاه كنيد.. صرف نظر از اينكه مدام بگيد واي ديديد تو روز عاشورا زدن و رقصيدن… چند نفر رقصيدن؟؟ كي بودن كه رقصيدن و قران اتيش زدن. ؟؟ من رشته ام تاريخ معاطر ايران هست و بيشترين تمركزم رو دوره محمدرضا شاه و اوايل انقلاب پس از روي اسناد و مدارك حرف مي زنم البته اگر قبول داشته باشيد. قبل از انقلاب هم گروه هاي مختلفي بودند كه به گروههاي اسلامي مشهور بودن مجاهدين، فدائيان، نهضت ازدي…و گروههاي ديگه هر كدوم هم رفتار خاص خودشون و داشتن آيا چون به اسم اسلام بودند پس تمام گروههاي اسلامي به حالت ترور و تخريب رفتار مي كردند و همه به يه ديد بايد نگريسته مي شدند…
  اگرچه بعضي تند رويها در جريان جنبش وجود داشت اما بايد اين رو هم در نظر بگيريم كه هر كنشي به دنبال خودش واكنشي داره… طبيعيه كه وقتي مردم مي بينند دارند باتووم مي خورند و كشته مي شند از خشم خودشون دست به هر كاري مي زنند.. من كسي بودم كه به دكتر احمدي نژاد راي دادم و تا جريان 18 تير هم سخت پشتيبانش بودم اما بعد از اونكه ديدم چه رفتاري رو با مردم داره و به هيچ وجه توجهي به معترضين نمي كنه و يا اقاي خامنه اي از موضه شباني كه به گله ي خودش داره دستور مي ده صحبت مي كنه با يه لبخند با تمام اونها خاحافظي كردم …
  الان داد مي زنم …
  اين خون كه در رگ ماست هديه به ميهن ماست..
  سبزيم كه از نسل بهاران هستيم…
  ياا حسين

 70. تسخير صداوسيما از نون شب هم واجب تره

 71. مطلب خيلي جالبي بود

 72. با درود به شما.نکته ای بود بسیار ژرف و خواندنی که می تواند باعث عبرت باشد البته به شرطی که هنوز هم در بین حضرات افراد عبرت پذیر حضور داشته باشند.ممنون

 73. عماد افروغ می گوید که :
  تدبير آن بود كه نتيجه اعلام نشود، شوراي حكميت هم تشكيل شود و كم كم مساله جمع شود، اما اين اتفاق نيافتاد و يك ذهنيتي ايجاد شد كه اين ذهنيت هم به اينجا كشيد، اما قطع نظر از اين مساله شبهه تخلف بسيار قوي است.
  من كه نمي‌توانم با خودم منافق باشم من هرگز به فكر خودم خيانت نمي‌كنم. نسبت به تخلفش هيچ وقت قانع نشدم كه نيست، نه قبلش، نه حينش و نه بعدش.
  حالا تقلب يك ذهنيت است كه بايد با آن برخورد اقناعي مي‌كرديم. يعني يك فرآيندي را اتخاذ مي‌كرديم كه آن فرآيند اتخاذ نشد، خب يكسري دست‌ها در كار بود، همواره گفته‌ام كه اين جريان مخملي نبود، اما نه اينكه هدف غربي‌ها مخملي نيست، آنها دارند كار مي‌كنند و از روز اول كار مي‌كردند و قصد براندازي داشتند، اما اينكه توانسته‌اند قصد براندازي خود را منتقل كنند و مردم هم كاملاً به خاطر القائات غرب آمدند، نه، اين طور نبود.

  انديشه‌ام را پس گرفتم، اين كه پيام خوبي براي جمهوري اسلامي ندارد، فرد را به خاطر انديشه‌اش نمي‌گيرند، اين كه تفتيش عقايد است، فرد را به خاطر عدم باورش به ولايت‌فقيه كه نمي‌گيرند كه حالا بگويد من طرفدار ولي‌فقيه شده‌ام، داريم چه كار مي‌كنيم؟ فرد را در اين مورد بخصوص به خاطر اين مي‌گيرند كه ارتباطي با بيگانه داشته است و بايد اينها را مطرح كنيم كه در مورد حجاريان چنين بحثي نشد.
  حتي در مورد اعترافاتي كه عطريانفر و ابطحي هم كردند، بايد بگويم كه بيشتر تحليل كردند، يعني ما يك جور ديگري فكر مي‌كرديم و آمديم اينجا يك طور ديگري شديم. من نگران اين هستم كه در لايه پنهاني،‌ گرايش به متفكرهاي مورد اشاره حجاريان به صورت اغراق‌آميز افزايش يابد و در لايه‌ رويي يك نفاقي رخ دهد و اجازه طرح اين انديشه‌ها داده نشود. يعني يك ظاهر و باطني ايجاد شود كه در باطن انزجاري از ارزش‌هاي بلند انقلاب ايجاد شود و يك گرايشي به سمت اين متفكرها رخ دهد، اما در ظاهر يك نفاق ايجاد شود.
  به هر حال عظمت جمهوري اسلامي اين نيست كه حجاريان در دادگاه عليه «وبر » و «هابرماس » و… حرف بزند، عظمتش اين است كه در دانشگاه‌، ماركيست دو آتشه و باسواد تدريس كند و در كنار آن هم يك فردي آن را نقد كند كه اين ديدگاه شهيد مطهري است..
  اگر قرار است در واقع ما امتيازي بدهيم، بايد در محيط طبيعي اتفاق مي‌افتاد و نه در محيط مصنوعي، زندان جاي تغيير نگرش نيست، اگر هم باشد مطلوب نيست. جاي نقد متفكراني مثل‌ «هابرهاس «، «وبر » و امثال‌ذلك در دادگاه نيست. وقتي در دادگاه اين را به نقد كشيدي، نخبگان علمي قضاوت خوبي راجع به آن نخواهند داشت و چه بسا نتيجه عكس بدهد و گرايش ايجاد كند كه من يقين دارم گرايش ايجاد مي‌كند.

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  اما فارس تیتر می زند که «:
  گفتگوي 3 ساعته فارس با افروغ درباره علوم انساني و انتخابات؛
  مقصران حوادث پس از انتخابات بايد محاكمه شوند

 74. قبول کنیم که آن‌ها «کم» نیستند

  خواهشی که دارم این است که این مطلب را بدون پیش داوری و تا انتها بخوانید و نظرات خود را برایم ایمیل کنید
  jonbeshsabz777@gmail.com

  یادم می‌‌آید سال‌ها پیش زمانی‌ که در ۲۲ بهمن و در سالگرد پیروزی انقلاب آن جمعیت عظیم را به عنوان هواداران حکومت از تلویزیون میدیدیم مادرم بلند میگفت چطور مردم هنوز به تظاهرات می‌رن ؟ چطور هنوز این‌ها رو قبول دارند ؟ ۱۵ سال بیشتر نداشتم ولی‌ برایم عجیب نبود که مثلا از جمعیت ۵۰ میلیونی آن زمان ایران اگر حتی فقط ۱۰% هم طرفدار حکومت باشند و از آن تعداد هم فقط ۱۰% به خیابان بروند میشود ۵۰۰،۰۰۰ نفر که نه می‌توان آن‌ها را «کم» نامید و نه لزوما می‌توان آن‌ها را «اکثریت» دانست. جوابی که همیشه به مادرم می دادم این بود که هر حکومتی طرفداران خودش را دارد ولی متاسفانه مخالفان سیاست های این حکومت در خانه های خود هستند و کسی آن ها را نمی بیند !

  این مقدمه را گفتم تا شاید به درک هدفم از نوشتن این مطلب کمک کرده باشم.

  اول از همه بگویم که هدفم از نوشتن این مطلب تنها بیان نظراتم به عنوان یک عضو کوچک از جنبش سبز است که همانند میلیون‌ها ایرانی‌ دیگر سال هاست که دنبال آزادی میدویم و در این ۷ ماه پس از انتخابات بیش از پیش برای رسیدن به آن تلاش کردیم که بی‌ شک هیچ حکومتی از انرژی به وجود آمده از این جنبش به سلامت بیرون نخواهد آمد !

  واما تحلیلی بر وقایع اخیر :

  از چند هفته پیش شاهد شروع دسیسه‌ ای بی شرمانه‌ از جانب حکومت اسلامی بودیم که پس از دست و پا زدن‌های بسیار در نبرد با مبارزهٔ حق طلبانهٔ مردم به عنوان آخرین تیر ترکش پرتاب کرده است. در ادامه می‌خواهم توضیح دهم که سناریویی که توسط این حکومت نوشته شده است کاملا حساب شده و با استفاده از حد اکثر پتانسیل حامیان خودش و «همچنین مردمی که چندان دل خوشی‌ از این حکومت ندارند” انجام شد.

  نکتهٔ مهمی‌ که می‌خواهم در این نوشتار به آن اشاره کنم همین استفاده از «غیر هواداران حکومت» و به صحنه آوردن آنان در «لوای دفاع از مقدسات دینی» و استفاده از «سینه چاک شدن مردم مذهبی‌» و «دنباله رو‌های بدون ایدئولوژی» در کنار آن‌ها و نشان دادن این جمعیت عظیم به مخالفان و جهانیان «به عنوان طرفداران حکومت» است.

  تا اینجا شاید حرف جدیدی نزده باشم و این تحلیلی است که شاید همه به آن اذعان دارند. اما نکته اینجاست که چرا می‌خواهیم القاء کنیم که جمعیتی که چهارشنبه 10 آذر 88 به خیابان های ایران آمده اند «کم» هستند ؟ اصلا مقصود از «کم» چیست ؟ اگر می‌خواهیم به اقلیت بودن جمعیت مذکور در برابر سیل خروشان مخالفان حکومت استبدادی اشاره کنیم (که امیدوارم همینطور باشد) چرا از عباراتی مثل این ها استفاده می‌کنیم که : » آن‌ها را آورده اند» (که البته در مورد بسیاری از آن ها همینطور است اما مقصودم چیز دیگری است) یا این عبارت که «فلان خیابان هم از جمعیت پر نشده بود» یا امثال آن ، بیایید قبول کنیم که این بازی‌ را موقتاً حکومت به نفع خود برده است و درصد بسیاری از مخالفان حکومت در بهت از این بازی شیطانی حکومت به سر میبرند ، ما چکار داریم که جمعیت را با اتوبوس آورده اند یا از روستا‌ها آمده اند یا به خاطر امتیاز بیشتر یا تهدید از ادارات به تظاهرات کشانده شده اند (که خود حدیث مفصل و غم انگیزی دارد) ، به هر حال آن‌ها جمعیت زیادی را به خیابان آوردند و ما نباید سعی‌ کنیم آن‌ها را کم اهمیت یا کم شمار جلوه دهیم ، موضوع تلخ آن است که به هر حال حکومت توانسته است با شیطنت و سؤ استفاده از احساسات مذهبی‌ مردم جمعیتی بی‌ نظیر را به خیابان بیاورد که شاید خودش هم باور آن را نداشت ، مقصودم این نیست که برد حکومت در این بازی جدید، همان باخت مخالفان و جنبش سبز است که همه میدانیم چه می‌خواهیم و بار‌ها بر پایمردی خود در راه اهدافمان تاکید کرده ایم.

  بگذارید منظورم را به این گونه بیان کنم . بر اساس تحلیل ناقص من افراد شرکت کننده در تظاهرات چهارشنبه شامل این افراد بودند که به صورت طیف توضیح میدهم :

  ( البته یاد آور می شوم که این طیف لزوما کامل نیست و در عین حال بین هر دو دسته از افرادی که توضیح داده ام مرز قطعی وجود ندارد و هر فرد در هر گروه ممکن است شامل مشخصات بخش دیگری از این طیف نیز باشد)

  ۱-دسته اول :

  طرفداران حکومت که خود شامل :

  الف : بسیجی‌‌های ارگانیزه و نیز طرفداران سننتی حکومت که بر اساس تعلیمات حکومتی (و نه دنیای آزاد) و شستشو‌های مغزی در خانواده‌های به شدت مذهبی‌ رشد کرده و بخاطر ذوب در تعالیم اسلامی کورکورانه یا با استدلال های قوی که بر پایه اطلاعات منجمد داده شده به آن هاست طرفدار ولایت فقیه بوده و آن را سر منشأ سعادت دنیا و آخرت خود می‌دانند و به سختی‌ می‌توان آن‌ها را از این انجماد فکری بیرون آورد (باور دارم که این دسته افراد نه بخاطر پول که حقیقتاً عاشق ولایت هستند و جان خود را نیز بر سر آن میگذارند) این‌ها همان کسانی‌ هستند که هیچ گاه از امثال خاتمی و اصلاح طلبان دل خوشی‌ نداشته اند)

  ب : دستهٔ دوم طرفداران حکومت، کسانی‌ هستند که در این حکومت به نان و نوایی رسیده اند و بر اساس منافع مادی یا معنوی که از حکومت به آن‌ها می‌رسد آنقدر چشم بر واقعیت‌های اطراف خود بسته اند که دیگر باور کرده اند این حکومت همان مطلوب نوع بشر است چرا که لا اقل خودشان سود میبرند و می‌دانند که اگر بخواهند اندکی‌ مخالفت خود را بروز دهند حمایت حکومت از روی آن‌ها برداشته میشود. (این دسته افراد می توانند به موسوی رای داده باشند یا رای نداده باشند که جلوتر به این مورد مفصل تر اشاره خواهم کرد) راه دور نرویم اطرافمان را خوب نگاه کنیم از این دست آدم‌ها «کم» نیست.

  دسته دوم :

  کسانی هستند‌ که نه طرفدار «سینه چاک» حکومت هستند و نه مخالف «سرسخت» آن : به عبارتی به سیاست چندان کاری ندارند، و البته هر از گاهی ممکن است در تاکسی و مهمانی ها فحش و ناسزایی هم به زمین و زمان و شاید به خامنه ای و وضع این حکومت بدهند ولی صد البته آن قدر درگیر مشکلات اقتصادی خود و خانواده خود هستند که کاری به کار حکومت و جنبش سبز و قرمز ! نداشته باشند (این دسته افراد نیز می توانند به موسوی رای داده یا رای نداده باشند ) که البته دسیسهٔ اخیر حکومت برای به خیابان آوردن این دسته از مردم هم مشخص است : ۱- همان سؤ استفاده از مقدسات ۲- و یا اجبار به آمدن به خیابان با تهدید یا تشویق به امتیاز (مثلا بخشی از کارمندان دولت)

  دسته سوم :

  ۳ طرفداران حزب باد که نه به اطلاعات درست دسترسی دارند و نه به دنبال به دست آوردن آن هستند و پای تلویزیون و تحت تاثیر تبلیغات چند روز اخیر جو گیر شده و احتمالا درصد کمی‌ از آن‌ها به خیابان رفته اند تا شاید به زعم خود پیش امام سوم خود احساس شرمندگی نکنند ، این افراد اگر به جای تلویزیون حکومتی فقط ماهواره تماشا کنند کورکورانه تمام اخبار آن را هم باور خواهند کرد ! (درصد کمی از این افراد هم احتمالا به خود زحمت داده اند و در انتخابات شرکت کرده اند !)

  ۴- طیف بعدی از مردم را در صف آرایی نسبت به جنبش سبز توضیح میدهم تا منظورم واضح تر بیان شود :

  عده‌ای هستند که در انتخابات به موسوی رای دادند ولی‌ از همان ابتدا هم کاری به جنبش سبز نداشتند و شاید گاه به گاه و به ندرت اخبار آن را در جمع خانوادگی و مهمانی‌ها شنیدند ولی‌ کاملا نمیتوانند آن را درک کنند چرا که همهٔ مردمی که به موسوی رای داده اند لزوما آن طور فکر نمی‌کردند که آزادیخواهان و طرفداران دموکراسی فکر میکنند ، عده‌ای ممکن است به خاطر خاطراتشان از دوران امام خمینی و گروهی به خاطر آن چه که همگی‌ از تغییر اسم می‌بریم به او رای داده باشند (کسی‌ که خواهان تغییر است لزوما به دنبال آزادی‌های مدنی نیست) این قشر از مردم هم پتانسیل عکس‌العمل به هتک حرمت روز عاشورا (به زعم‌ حکومت) را دارند و ممکن است بسیار خشمگین شوند و به خیابان بیایند.

  دستهٔ دیگر مردمی هستند که با اعتقاد به اینکه احمدی‌نژاد بسیار زحمت می‌کشد و یک رئیس جمهور مردمی با ادبیات خود مردم است به ایشان رای دادند (که متاسفانه شامل همان دولت و مردم سیب زمینی هم می شود و یا کسانی که حقوقشان 2 ماه قبل از انتخابات بالا رفت) شخصا اصلا قبول ندارم که تمام این افراد که هوادار احمدی نژاد بوده اند هوادار نظام جمهوری اسلامی هم هستند ، همانطور که قبول ندارم کسانی‌ که در ۲ خرداد به خاتمی رای دادند همه مخالفان ولی فقیه بودند و به خاطر «نه گفتن به این نظام» این کار را کرده اند (که البته گمان می کنم اکثریت به همین خاطر بود ولی‌ من در مورد همان اقلیت صحبت می‌کنم) ، من شخصاً با روستاییانی صحبت کرده ام که در ۲ خرداد به خاتمی و در ۲۲ خرداد ۸۸ به احمدی‌نژاد رای داده بودند ، (گریزی کوچک میزنم به ادعاهای خنده دار احمدی‌نژاد در قبل از انتخابات مبنی بر برخورد قطعی با هاشمی‌ و فرزندانش و به زعم خودش مفسدین اقتصادی و باید قبول کنیم که همهٔ مردم مثل ما در آن روز‌ها به او و حرفهایش نخندیدند و عصبانی نشدند بلکه باورش کردند حتی بسیاری از مردمی که سال‌های سال است که در تاکسی و صف نان و گوشت میشنیدیم که هاشمی‌ را درست یا غلط به عنوان نماد فساد حکومت جمهوری اسلامی نام می‌بردند و لعن و نفرین میکردند احمدی‌نژاد را باور کردند و او زیرکانه و با اطلاع از این موضوع و اجازه خامنه ای به هاشمی‌ و یارانش تاخت تا بتواند تعدادی از این مخالفان سابق حکومت را هم حیله گرانه به سمت خود جذب کند که تا حدودی هم موفق بود )

  حال انتظار نداریم که کسانی‌ که آن زمان فریب احمدی‌نژاد را خورده اند در هفته‌های اخیر فریب دسیسهٔ حکومت در پاره کردن عکس امام و بعد آتش زدن قرآن و سر نیزه کردن آن را نخورند ! غیر از این است ؟

  قبول کنیم که حکومت بسیار هوشمندانه عمل کرده است و با سیاست‌های عوام فریبانهٔ خود بیشترین تعداد مردمی را که می‌توانست به عنوان مدافع خود و ولایت فقیه و مخالف جنبش سبز جا بزند به صحنه آورد و چه فریبی خوردند و می خورند آن قشر از مردم در این 30 سال و همان جمعیت نه چندان «کم» روز ۴شنبه که به خیابان آمدند (تاکید می‌کنم فرقی‌ در به زور یا با تهدید و تشویق آوردن این مردم در خیابان نیست که همین بحث که مردم بعد از ۳۰ سال حق خوری و ظلم و جنایات این رژیم هنوز از «ترس یا برای امتیاز بیشتر» ، به نفع حکومت به خیابان می‌‌آیند خود جای بسی‌ تأسف دارد و بر عهدهٔ تک تک ماست که کار فرهنگی‌ و روشنگری بیشتری انجام دهیم که این نوشته را بیش از این مجال این بحث نیست )

  کلام را خلاصه می‌کنم :

  از مواردی که در بالا اشاره کردم یعنی طیفی که پتانسیل آمدن به خیابان ها را در هتک حرمت حکومتی ! و با هر دلیلی که برای خودشان محترم است دارند در خوشبینانه‌ترین و ناباورانه ترین حالت ۲۰ میلیون نفر در نظر بگیریم ( یعنی‌ کمتر از یک سوم کل جمعیت کشور – اگر فکر می کنید عدد را خیلی بالا گفته ام دوباره موارد طیف را بخوانید) و فرض کنیم که از این تعداد در بد بینانه‌ترین حالت فقط ۱۰% به خیابان آمده باشند میشود «۲ میلیون نفر» که با احتساب بچه مدرسه ای ها که حکومت آن ها را یک پای ثابت تظاهرات دولتی خودش می داند شاید بشود بین 3 تا 4 میلیون نفر که تعدادی به مراتب کمتر از این هم لا اقل برای یک «مانور دوربین از بالای سر مردم» و «به رخ کشیدن جمعیت به جنبش سبز و رسانه های دنیا» رقم قابل توجهی‌ است و اینجاست که میگویم دلیلی‌ ندارد اصرار و القأ کنیم که آن‌ها «کم» هستند ! با این حرف و اینگونه تحلیل ها هیچ گاه نمیتوانیم این افراد را جذب اندیشه‌های خود کرده و به جنبش خود پیوند زنیم، میتوانیم به راحتی‌ استدلال کنیم که بعد از ۳ هفته تبلیغات ۲۴ ساعته رسانه ها و فریب کاری‌های حکومت و نشان ندادن تمام واقعیت و پارازیت و سانسور و فیلتر رسانه های آزاد و امکانات حمل و نقل و اتوبوس و متروی رایگان و مهمتر از همه بازی با مقدسات و سوءاستفاده از احساسات مذهبی مردم، مسلماً کسانی‌ که در خیابان هستند نمیتوانند «کم» باشند ! که فی الواقع حتی اذعان به زیاد بودن این طیف و حضورشان با این تفاصیل در خیابان، خود حاکی از ضعف و نامشروع بودن بالذاته حکومت است و ضعفی را به جنبش سبز وارد نمی کند.

  و‌ همین بس که برای به اثبات رساندن در اقلیت بودن آن نوع از اندیشه، یک مقایسه ساده کنیم با ۲۵ خرداد ۸۸ که طرفداران موسوی که بخش بزرگی‌ از آن‌ها به تقلب بزرگ در انتخابات باور داشتند (و البته چند ماه است که بخاطر بی تدبیری حکومت استبدادی خواسته هایی بسیار فراتر از اوایل انتخابات دارد و جای بحث بسیار ) با وجود همان قطعی اینترنت و فیلترینگ سایت‌ها و قطع اس‌ام‌اس در سراسر ایران که مهم ترین رسانه در قبل از انتخابات به شمار می رفت و قطع موبایل در محل تظاهرات و نیز بدون تبلیغات تلویزیونی (و صد البته بدون ساندویچ و … !!) و تنها با یک اشاره در یک اقدام هماهنگ آن حماسه بزرگ را خلق کردند که حتی شهردار تهران هم نتوانست عددی کمتر از ۳ میلیون نفر را از آن جمعیت به زبان آورد.

  آری ، و کلام آخر آنکه این بار حکومت نه تنها با بکار بردن امکانات مالی که با سؤ استفاده از شعائر مذهبی‌، مردم خشمگین را طرفدار خود قالب کرد که البته با توجه به نکات مورد اشاره در بالا همه باید مطمئن باشیم و به حکومت اخطار کنیم که این حداکثر توانش برای نمایش قدرت نخ نما و پوشالی اش بود و ۲۵ خرداد حداقل پتانسیل جنبش سبز و بی شک آن روز که بتوانیم از تمام پتانسیل قدرت خویش بهره ببریم آن روز پایان دیکتاتوری دینی در ایران خواهد بود و بی شک آن روز همان جمعیت «کم» یا درست تر بگوییم «اقلیت حاکم بر خیابان‌های این روز‌های ایران” را با آغوشی باز به فردایی بهتر رهنمون خواهیم شد.

  یک عاشق سبز

 75. شما که هنوز نمی دانی جمعیت ایران در زمان شاه 50 میلیون نبوده چطوری به خود جرات اظهار نظر عالمانه می دهی و تقسیم بندی میکنی! بنده خدا این قدر بدان که همه 20 میلیون طرفدار فکر جنابعالی که بزرگ سال نیستند.
  به هر حال خیابان رفتنش مال شما. آمار دادن در اینترنتش مال ما!!!

  • دوست شجاع من که تاب یک ابراز عقیده ساده از یک هم فکر خود را نداری ، چرا سریع موضع می گیری ؟ به پارگراف اول مقاله من مراجعه کن ، من در زمان انقلاب هنوز به دنیا هم نیامده بودم ، عرض کردم در 22 بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب ، نه خود 22 بهمن ! متاسفم که به خودت زحمت تا انتها خوندن را ندادی و از یه جمله که اشتباه فهمیدی شروع به تخریب دیگران می کنی

 76. با این موضوع موافقم. فقط عکس اولی انگار یک مشکل داره.

  تو پلاکاردی دست تظاهر کنندهاست نوشته:
  ————————————————–
  سازمان ثبت احوال کشور
  انیستیتو کاربرد و برنامه نویسی
  رایانه
  ————————————————–

  سال 2537 شاهنشاهی رایانه داشتیم؟

  یعنی می گم اون زمان هم فرهنگستان ادب و هنر پارسی داشتیم که به کامپیوتر بگیم رایانه؟

 77. ما یک 30 میلیون داریم، یک 5 میلیون داریم و یک 1 میلیون. آن 1 میلیون هیچ وقت نمی تواند از ما راضی شود. متأسفانه آن 1 میلیون هم زبانش خیلی دراز است، امکانات تبلیغاتی اش هم خیلی زیاد است، همه جا می خواهد خودش را به عنوان وکیل این 36 میلیون معرفی کند!

  بخشی از یکی از سخنرانی های شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی است که در آن نسبت توده ی مردم و اقلیت پر سر و صدا به دقت تشریح گردیده است. این سخنرانی که به طور جالبی متناسب با فضای امروز جامعه ی ما می باشد را می توانید از اینجا (با فرمت mp3 و حجم 2.1 مگابایت) دانلود نمایید.

  ما هم موضع خودمان را مکرر گفته ایم. گفته ایم قلدرها و مستکبرهای دنیا و چپاولگرهای دنیا هر چه دلشان می خواهد به ما فحش بدهند. ما می دانیم که دل محرومان جهان مالامال از عشق به این انقلاب است و قلب شان در عشق به این انقلاب می تپد. و اما از نظر داخلی؛ برادرها و خواهرها! ما یک 30 میلیون داریم، یک 5 میلیون داریم و یک 1 میلیون. آن 1 میلیون هیچ وقت نمی تواند از ما راضی شود. متأسفانه آن 1 میلیون هم زبانش خیلی دراز است، امکانات تبلیغاتی اش هم خیلی زیاد است، همه جا می خواهد خودش را به عنوان وکیل این 36 میلیون معرفی کند!
  یک 30 میلیون داریم، همین مردم کوچه و خیابان. یک 5 میلیون هم داریم که دیر تصمیم می گیرد.

  در میان آن 30 میلیون، هماهنگی، انسجام، آگاهی فزاینده نسبت به خط اصیل انقلاب اسلامی و شناخت از راه سالم اصیل اسلامی آینده روز به روز در حال افزایش است.

  این 30 میلیون با آن وجدان بیدار آگاهش که به دور از اصطلاحات قلبمه و سلمبه می تواند حقایق را بفهمد و بشناسد و راه انتخاب کند، به سرعت دارد انتخاب خودش را نشان می دهد… دل تان را قرص نگه دارید، قویدل باشید، توده ی ملت ما راه خود را به روشنی انتخاب کرده است…

  بنده این دغدغه هایی را که این روزها این ور و آن ور در این روزنامه و آن روزنامه هی این ور و آن ور منتشر می کنند و پچ و پچ می کنند و… ما این دغدغه ها، این دلهره آفرینی ها را پاک غلط و نابجا و بر خلاف واقعیت موجود یافته ایم. دشمن ها بدانند ملت ما با همان انسجام و هماهنگی و قدرت در مقابل شان ایستاده. دوست ها بدانند ملت ما آن جور که می گویند دچار دغدغه و سرگردانی و حیرانی نیست. بله، یک مدتی دچار یک نوع دغدغه و نگرانی و مقداری حیرانی و سرگردانی شده بود، اما این ملتی نیست که در درازمدت در این سرگردانی ها بماند.

  • اول مرگ بر منافق
   دوم این آمار مشعشعان را از کجا آوردید ؟
   از دفتر ریاست جمهوری ؟
   سوم هیچ کجا نمی گویند ملت ما دچار سرگردانی است. مردم ما از چهل سال پیش فهمیده اند که دیکتاتور نمی خواهند و هنوز هم سر حرفشان هستند.
   چهارم دوست عزیز چهار تا فیلم ببین که این دلقک بازی های صدا و سیما اینقدر خرت نکند

   • چه چیز در کشور ایران وجود دارد که بودجه براندازی که امسال به صورت رسمی و به نقل از خود رسانه های امریکایی نقل شد بیش از 55میلیارد دلار اعلام شد.
    این پول صرف چه شد، چاپ بروشور و کاتالوگ و بنر یا صرف کودتای مخملین و ستادهای انتخاباتی و ….
    چرا اینقدر احمق شده ایم و چشم هایمان را بسته ایم و ادای آدم های متمدن را در می آوریم.
    در این ساختار ایران ایرادات و اشکلات زیاد وارد است همانطور که در هر سیستمی در جهان وارد است ولی به نقل و کارشناسی خود امریکاییان و انگلیسیان این سیستم پیاده شده در ایران یکی از متمدن ترین سیستم ها و بی نقض ترین آنهاست و آنان همین پیش بینی را کرده اند که اگر ایران با همین سرعت به پیشرفت خود ادامه دهد کمتر از 50سال آینده به بزرگترین ابرقدرت جهان مبدل خواهد شد.
    امریکا از شروع انقلابش بعد از گذشت بیش از 350سال ابرقدرت شد آن هم با پشت سر گذاشتن 2جنگ جهانی و کشتار سرخپوستان و قتل عام های ویتنام و زاپن و عراف و افعانستان ولی ایران به این مقام بعد از 60-70سال دست خواهد یافت بدون جنگ جهانی و….
    و این هراسی وصف نشدنی در دل تمامی این کشور ها انداخته است

   • اگر پيام نهم دي را دريافت كرده باشي اينطور نمي نويسي
    يك راهپيمائي بي سابقه و تاريخي بود مردم شعارهاي جديدي مي دادن يك حركت خودجوش بود اگر كسي در اين راهپمائي ميليوني مردم شركت داشته باشد و رعايت انصاف بكند …
    مردم بقول معروف از ته دل شعار مي دادن گوئي ديگر از اين خدعه و فريب سبز اموي خسته شده بودند و احساس كرده بودند كه دست منافق كد دار و استعمار پير انگليس و ديگر كشورهاي تروريستي ازجمله امريكا در كار است. مشت ها همه گره كرده بود و صداها همه بلند صف ها همه فشرده تاريخ چنين راهپيمائي را بياد ندارد .
    واگر انصاف نداريد بگوئيد و بنويسيد تا خسته شويد!!!

 78. دوستان عزيز و باز هم من مطالبي رو بايد مطرح كنم.
  ابوعلي سينا مي گويد تعصب ريشه ي عقل را مي خشكاند همانطور كه نفت ريشه ي درخت را.
  تاريخ واقعيت است و چيزي كه رخ داده توان پنهان كردنش را هيچ كس ندارد چرا كه حافظه تاريخي و شاهي حداقل براي نسل هاي متمادي ماندگار است.
  دوستان عزيز من . همه مي گويند حاميان دولت بسيار و حاميان جنبش سبز اندكند.
  اين حرف در ظاهر معقول و منطقي است. اما از ديدگاه من اگر اندك قدرت تحليلي را هر كس براي خود قائل باشد بايد بگويد كه:
  چندان شاهكاري صورت نگرفته است كه عليرغم استفاده از تريبون دولتي و تبليغات رسانه هاي ملي آن هم در فضايي امن و با مساعدت ارگانهاي مختلف اين جمعيت مشتاق به خيابان ها آمدند.
  در حالي كه حاميان جنبش سبز بي آنكه رسانه اي در اختيار داشته باشند به صورت خود جوش در صحنه حاضرند.
  اگر اينان گمان مي برند كه حاميان خويش بيش از ديگري است . بهتر است در يك فضاي برابر و ايجاد امنيت براي هر دو ديدگاه اجازه بدهند كه تمام حاميان سبز به خيابانها بريزند ان وقت مي توان گفت كه كفه ي ترازو به كدام سو مي رود. شايد برابر شايد يكي كمتر .. به هر حال بايد در شرايط برابر و مساوي چنين ادعايي را كرد كه مردم با ما موافق يا مخالفند.
  به عقيده من اگر امروزه صدا را خفه كنيم چند صباح ديگر صداهايي بلندتر به گوش مي رسد.
  انقلاب 57 نطفه در خرداد 42 دارد و حتي برخي معتقدند كه در 30 تير به هر حال مسير ذهني نويني ميان گروههاي فكري مختلف ايجاد شده است.
  اگر مي خواهيم راه تفكر و سئوال را ببنديم پس بهتر است قران را از زندگي هامان حذف كنيم زيرا در ايات متعدد قران انسان دعوت به تفكر تعقل تدبر و انديشه ورزي كه لازمه آن شك و سئوال است شده است.
  اما متاسفانه گويا مسئولين سئوال را و تفكر رو جز ابزار و الات مكروهه مي دانند.
  واي به روزي كه سنگ ريزه اي سلطاني را به بلايي دچار نمايد.
  ايران ساليان متمادي شاهد دعواهاي خونين حيدري و اسماعيلي و غيره و غيره بوده است.
  و تمام اين امور بدان مفهوم است كه ايرانيان با رگهاي بر آمده گردن تصميم مي گيرند نه با استفاده از تفكر و تعقل.
  جاي بسي تاسف و درد .
  يا حسين

 79. مصائب آنای عزیز، باز هم ممنون. چقدر کامنت!

  تقریبا می شه همین روزنامه های اسکن شده تو رو بدون هیچ نغییری همین امروز هم چاپ کرد و براحتی به عنوان روز-نامه فروخت. آدم می ترسه که ای وای، فقط اسم ها عوض شده…

  پس یک نگرانی دیگه هم داشتنش منظقی هست: این که انقلاب اسلامی (هرچند همون طور که فوکو می گه به شکل عجیبی خلاف جهت مدرنیته حرکت می کرد) و این جنبش سبز (که لا اقل تا الانش مطالبات مدرنی داشته) ممکنه شباهتی در سرنوشت داشته باشند:

  مثلا توی قانون اساسی حبیبی و دیگران ولایت فقیه رفت و خوش نشست و حلقه های قدرت، لایه به لایه، پس از پیروزی انقلاب شکل گرفت و به شکل گیری یکی از بدنام ترین دیکتاتوری ها منجر شد. لا اقل ما باید با دیدن این مشابهت ها به فکر بیافتیم که به هر شکل جلو تکرار فاجعه رو بگیریم…

  چطورش رو اصلا نمی دونم… شاید باید این روز ها عده ای از ما فقط باید آرشیو مجلات رو برگ بزنند…

  • خواهش می کنم سونات پائیزی عزیز . از این دست روزنامه ها و نوشته ها و گفته ها آن زمان هم فراوان یافت می شد ، این فقط نمونه ای از صدها مورد مشابه است . در مورد تاریخ هم موافقم ، یافتن مشابهت های تاریخی ، به معنای همسان پنداشتن این رویدادها نیست ، بل می تواند امکان یافتن المان های مشترک تاریخی را فراهم سازد .

 80. مصائب آنای عزیز سلام
  یک نامه از طرف هواداران رئیس جمهوری الکی و شیطانی حاکم بر ایران دارم . این هوادار نامه را آورده بوده در مغازه یکی از دوستان که برایش تایپ کنند. دستنویس آن را من اسکن کردم. می خواستم برای شما بفرستم که در جمع اسنادتان ازش استفاده کنید که متاسفانه آدرس میل شما را اینجا ندیدم. اگر لطف کنید و جوری آدرستان را بهم برسانید.
  در ضمن چیزی که تکرار می شود تاریخ نیست ؛ حماقت آدم هاست

  • بله رضای عزیز ؛ حماقت آدم هاست که سبب ساز تکرار تاریخ می شود ، ولی تاریخ نیز بی نهایت تکرار شده است پس …
   ایمیل من : passionofanna@gmail.com

 81. واقعا این جلبک ها به کجا می روند؟ کارشان شده دروغ گویی دروغ پردازی و فتنه!!!!
  اول می گویند مسئله ما انتخابات است؟ بعد روز 16آذر که صدا و سیما هویتشان را افشا می کند، ماهواره هایی که تا 7روز قبل دشمن امام خمینی بودند یک دفعه شدند طرفدار آیت الله خمینی و گفتند مسئله اینها انتخابات است نه رهبری!! حالا هم همان ماهواره و همان شبکه ای که سال گذشته در روز عاشورا می گفت این حسین عرب فلان، حالا می گوید مسئله اینها امام حسین علیه السلام نیست بلکه رهبری نظام است!!!!
  یکی نیست بگوید نفهم ها، مردم احمق نیستند در عرض کمتر از 30روز مواضع خود را عوض کردید.
  اول گفتید منظور ما رهبری نیست صدا و سیما این حرف ها را از خود گفته، حال می گویید منظور ما امام حسین نیست بلکه با رهبری مشکل داریم و فردا می گویید منظور ما یکتایی خدا نیست و با امام حسین مشکل داریم و فرداهایی دیگر خواهید گفت خدایی در این جهان نیست!!!
  همان طور که آن خواننده عوضی سبزپوشتان آلبوم ارتداد دارد و حال در دفاع از امام حسین به صدا درآمده که واقعا خون انسان به جوش می آید وقتی کسی که کمتر از 3سال پیش آلبومی در توهین و جسارت به خداوند متعال داشته حال از بنده و امام او دفاع می کند که نشان از نقش های شوم آنان و جهالت برخی جوانان مغرور و پرمدعا دارد.

  • دوست گرامی ، برای بار آخر عرض می کنم ؛ نظراتتان را با یک اسم بنویسید . آی پی شما اینجا ثبت می شود و شما در این سه روز گذشته ، با چندین اسم (زنانه و مردانه ) اینجا نظر گذاشته اید . با تکثیر نامتان که حقانیت حرفتان ثابت نمی شود . سعی کنید استدلالتان را قوی گردانید ، نه اینکه با نامهای مختلف کامنت بگذارید

 82. […] […]

 83. تازه من قول میدم که مال شاه خیلی خیلی خود جوش تر از مال اینها بوده !

 84. دوست گرامی
  ممنونم از ذره بین تاریخیتون بسیار عالی بود .
  یادمون باشه عاملی که باعث میشه مردم ما مثل زمان شاه از چاله به چاه سقوط نکنند آگاهی هست . از همه عزیزان که این مطلب یا از این قبیل مطالب که یک سند تاریخی است ونمی شود آن را به بیگانگان و bbc وvoa و…. نسبت داد ، بعد از مطالعه لینک رو برای دوستان خود ارسال کنند یا حداقل در خانواده خود بازگو کنند.
  با امید ملتی آگاه که می تواند خود بر سرنوشت خود تصمیم بگیرد.

 85. تهش بود مرسی خیلی حال کردم

 86. کم کم داشتم ناامید می شدم
  واقعا عالی بود

 87. 1-یه چیزی که شما خیلی شعارشو میدین و خیلی بیشتر بهش عمل می کنین ! شعار زنده باد مخالف منه
  2-اما مقایسه زیبای شما با سابقه ای که شما دارین : اسم حسین (ع) و با میر حسین بردن ، 72تن سازی کردن ، کروبی که سواد دو کلاس صرف و نحو نداره (که البته بهتره بگم داشته اما اینقدر مال حروم خورده ( باخودش ) که خدا ازش گرفته ) میشه روحانی واقعی و… دیگه این مقایسه زیاد هم دور از ذهن نیست اشکالی نداره حداقل باعث شادی یه عده که میشه پس شاد باشید و در توهمات خود غوطه ور .

 88. زنده باشی با مطلب بموقع و زیبایت.

 89. میبینم پای بسیجی ها هم اینجا باز شد . بچه ها کی لینک این مطلب رو لو داد که یهو اینا بعد از کلی کامنت شروع کنن به اظهار بظر . دیر رسیدید بابا

 90. بازخوانیت خیلی به جا و هوشمندانه بود
  خیلی هم کمک خوبیه برای اینکه افق آینده رو واضح تر ببینیم.
  اما یه چیزی برای من مهم تر از تحلیل این مقاله درباره راهپیمایی روز چهارشنبه است
  اونم آسیب شناسی جامعه اییه که تا این اندازه ریاکارانه تظاهر به چیزی میکنه که باورش نداره. قصد توهین به مردم ایرانو ندارم. ولی به نظرم جنبش سبز به همین دلیل باید احتیاط کنه توی یارگیری های خیابونیش. مردمی که به شهادت همون روزنامه ی کیهان ِ مورخ ِ فروردین ماه پنجاه و هفت اصلی رو فریاد می زنن که چند ماه بعدش سقوطشو می خوان چندان قابل اعتماد نیستن.
  شاید باید به جای اینکه خوشحال باشیم از این مرام و مسلک مردم که می تونن تا این اندازه انعطاف پذیر باشن(و من نمیگم منفعت طلب) اتفاقا نگران باشیم و ریشه یابی کنیم و سعی کنیم همین خصلت رو درمان کنیم. بلکه دیگه نخوایم هر سی سال یه بار آرشیو روزنامه ها رو با تعجب ورق بزنیم…
  به هر حال ممنون بابت دقت نظرت

 91. با سلام و خسته نباشید,
  با خواندن این مطلب یاد شعاری در سال 57 افتادم.
  دیو چو بیرون رود , فرشته درآید.
  ولی دیدیم که بر عکس شد و هر چه رشته بودیم , پنبه شد.
  امیدوارم اینبار و به واقع فرشته ای به دیار ما گذری اندازد و دیو را بیرون کند.
  همیشه سبز و پایدار باشید.
  یا علی.

 92. ایوی ایول داش passionofanna اونو ایول !!!!
  ایوی ایول داش passionofanna اونو ایول !!!!
  ایوی ایول داش passionofanna اونو ایول !!!!
  ایوی ایول داش passionofanna اونو ایول !!!!

 93. تظاهرات شهرستانها 8 دی ساعت 9 صبح بود و تهران 9 دی ساعت چهار بعد از ظهر. همه جمعیت از شهرستانها آورده بودند

 94. کاش یه عکس هم معادل کنونی این عکس از روزنامه ی کیهان میگذاشتید .

 95. البته اون بسیجی هم حق داره . بعضی ها هنوز خامنه ای رو دوست دارند . مخصوصا تو شهرستان ها .

 96. مرسی داداش کارت واقعا واقعا جای احسنت داشت من که خیلی از این مقایست لذت بردم.امیدوارم موفق باشی

 97. سلام طبق گفته‌های آقای مهندس احمد علی‌ هراتی نیک‌ صنایع فولاد، بزودی کارخانه‌های ذوب آهن باید درشون را ببندند زیرا دولت نرخ برق را برای کارخانه‌ها بالا برده است، و ما بهیچ وجه با آهن آلات وارد شده نمیتوانیم رقابت کنیم. ما اگر کوره‌های بهتری داشتیم بهترین آهن دنیا را میتونستیم تولید کنیم. اما متأسفانه همینطور که آقای هراتی نیک‌ گفته ما بخاطر لج کردن دولت با دنیا و تحریم‌های مختلفه، آهن را با هزینهٔ خیلی بالا تولید می‌‌کمنیم. بهترین نفت را داریم ولی‌ نمیتونیم تصفیه کنیم. بهترین سنگ آهن را هم داریم ولی‌ باید از خارج آهن بیاوریم .


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: